Kto vypláca PN v prípade skončenia pracovného pomeru?

Zodpovedané
29. nov 2023

Dobrý deň,

zmluva mi končí 31.11.2023 a chcem ísť na PN z dôvodu vysokého tlaku.

Kto mi bude platiť PN po skončení pracovného pomeru?

Ako dlho by som mohol byť na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete ísť na PN aj hneď, t.j. 29.11., 30.11. a po skončení pracovného pomeru v 7-dňovej ochrannej lehote.

Ak ste už išli na PN 29.11., prvé dva dni Vám vyplatí zamestnávateľ, ostatné dni Sociálna poisťovňa.

Ak nastúpite na PN v ochrannej lehote, od prvého dňa Vám bude nemocenské vyplácať Sociálna poisťovňa.

Ak ste za posledný rok ste neboli na PN, môžete Vám vzniknúť nárok na PN 52 týždňov. Ak ste mali PN a od tej poslednej PN neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia (52 týždňov) sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom a potom toto obdobie je kratšie.

S prianím pekného dňa,
Lenka