Kráti sa podporné obdobie o dobu PN?

Zodpovedané
24. júl 2024

Dobrý deň,

chcem sa spýtať ohľadom podporného obdobia, ktoré mám do 10.2.2025. Momentálne som PN od 3.6.2024 v skúšobnej dobe. Pracovný pomer vznikol 1.5.2024.

Keď po PN nastúpim do práce od 1.8.2024 a následne by bol so mnou skončený pracovný pomer v skúšobnej dobe, mám nárok na PN v ochrannej lehote po dobu podporného obdobia do toho 10.2.2025?

Alebo sa mi podporné obdobie kráti o dobu PN, ktoré som mala za posledný rok?

Ako zistím dĺžku nového podporného obdobia od novej PN v ochrannej lehote?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

budete mať nárok na PN, ochranná lehota je štandardne 7 dní.
O čas kedy nebudete na PN, ale budete pracovať, sa Vám podporná doba môže posunúť. Nevádzate dátumy predchádzajúcich PN, a kedy Vám uviedli koniec podpornej doby.

Podporné obdobie sa dá vypočítať, keď sú uvedené presné dátumy PN aj z predchádzajúcich období. Ak od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom.

Sociálna poisťovňa písomne upozoruje, kedy končí podporné obdobie, takisto sa naň viete informovať priamo v Sociálnej poisťovni.

S prianím pekného dňa,
Lenka