Končí mi podporné obdobie pre PN a nastupujem na materskú. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
1. júl 2024

Dobrý deň,

potrebovala by som radu.

21.7.2024 mi končí PN, respektíve podporné obdobie pre PN, keďže som dlhšie maródovala.
29.7.2024 nastupujem na materskú.

V Sociálnej poisťovní mi povedali, že môžem kľudne ten týždeň ostať na neplatenej PN, akurát si mám zistiť ako je to so zdravotnou poisťovňou. Som stále zamestnaná, pracovná zmluva mi trvá.

Čo je teda moja povinnosť?

Ako postupovať?

Nechcem, aby vznikli nejaké nedorozumenia.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa § 11 odseku 7 Zákona o zdravotnom poistení:
Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za
m) fyzickú osobu:
1. Ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu, 41).
2. Ktorej zanikol nárok na nemocenské po uplynutí podporného obdobia podľa osobitného predpisu 42) a ktorej trvá dočasná pracovná neschopnosť.

Ak Vám bude trvať naďalej PN, stále budete poistencom štátu.

S prianím pekného dňa,
Lenka