Končí mi materská dovolenka a chcem nastúpiť na PN. Ako postupovať?

Zodpovedané
22. aug 2024

Dobrý deň,

25.08.2024 mi končí MD a chcela by som nastúpiť na PN.

Je nutné nahlásiť nástup do práce, vybrať si pár dní na dovolenku a tak nastúpiť na PN?

Alebo ísť rovno 26.8.2024 na PN?

Môžem súčasne poberať aj rodičovský príspevok?

Z akých vymeriavacích základov sa bude vypočítavať PN, keď od 1.1.2024 som bola na MD?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete nastúpiť na PN hneď na druhý deň po skončení MD. V zamestnaní pokiaľ oznámite (alebo ste už oznámili) nástup na rodičovskú dovolenku, PN od prvého dňa bude vyplácať Sociálna poisťovňa, zamestnávateľ v takomto prípade nebude riešiť PN.

Zároveň môžete požiadať o rodičovský príspevok. Súbeh PN a rodičovského príspevku je možný. Ak by ste na PN nastúpili teraz v roku 2024, vymeriavací základ bude z roka 2023, ak pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr.

S prianím pekného dňa,
Lenka