Koľko hodín by mal odpracovať dohodár, aby neplatil vysoké odvody?

Zodpovedané
6. júl 2024

Dobrý deň,

som dohodár na dohodu o vykonaní práce.

Koľko je ideálne odpracovať hodín za mesiac pri 6-eurovej hodinovke, aby som neplatil veľké odvody?

Aby som nepracoval za viac hodín zadarmo.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri dohode o vykonaní práce sa odmena vypláca až po jej dokončení. Obidve strany sa však môžu dohodnúť, že časť odmeny sa vyplatí aj skôr. Overte si, či aj na Vás sa bude vzťahovať vyplatenie mzdy každý mesiac.

Ak áno, tak potom sa u Vás bude jednať o dohodu s pravidelným príjmom. Pri takejto dohode sa strhávajú rovnaké odvody ako pri zamestnancoch v pracovnom pomere aj do sociálnej poisťovne aj do zdravotnej poisťovne.

V zdravotnej poisťovni sa nahlási "dohodár" len na tie dni, ktoré reálne odpracuje a za ktoré má príjem zo závislej činnosti. Ale odvody na zdravotné poistenie sa vypočítajú z príjmu, ktorý bol v príslušnom mesiaci.

Ak by ste mali dohodu s nepravidelným príjmom, tam je to trochu odlišné. Odvody sú nižšie. Počas dohôd poistné odvádza zamestnávateľ.

V priloženom linku máte dohody podrobne popísané aj možné úľavy. Bližšie informácie neuvádzate, či by ste nejakú z nich splnili.
https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-...

S prianím pekného dňa,
Lenka