Koľko dní dovolenky mi zamestnávateľ preplatí?

Zodpovedané
9. sep 2024

Dobrý deň,

pracovnú zmluvu mám od 9.10.2023 do 9.10.2024. Mám 31 rokov. Minulý rok som čerpala 3 dni dovolenky a 0,5 dňa som si preniesla do tohto roku. Tento rok som dovolenku ešte nečerpala a som od 6.5.2024 na PN. Na PN budem až do konca 9.10.2024.

Koľko dní dovolenky sa mi vyplatí?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Za rok 2023 ste mali nárok na 2/12 z celoročného nároku, (odpracovali ste dva celé mesiace), 20/12*2 = 3,5 dňa, čerpali ste 3 dni, prenieslo sa Vám 0,5 dňa dovolenky.

Za rok 2024 ak sa Vám skončí pracovný pomer 9.10.2024, tak celých mesiacov budete mať 9 a teda nárok na 9/12. Do nástupu na PN ste odpracovali viac ako 60 kalendárnych dní.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12. Na PN ste boli od 6.5. a budete do konca pracovného pomeru 9.10., t.j. cca 110 pracovných dní. Krátiť sa bude teda o ďalšiu 1/12. Nárok = 8/12. 20/12*8 = 13,5 dňa.
Spolu 0,5 + 13,5 = 14 dní. Zostatok dovolenky by ste mali mať uvedený aj na výplatnej páske.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej 5 týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú 4 týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka