Koľko dní dovolenky mi má zamestnávateľ preplatiť za materskú?

Zodpovedané
4. okt 2022

Dobrý deň,

mám jedno dieťa narodené 18.11 2019, termín nástupu nástupu na materskú dovolenku som mala 10.10.2019. Predtým som si všetku dovolenku vyčerpala.

Koľko dní dovolenky mi má zamestnávateľ preplatiť za materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

nenapísali ste údaj, že kedy ste nastúpili na RD, ani koľko Vám trvala MD - či 34 týždňov alebo dlhšie.

Za rok 2019 ste mali mať celoročný nárok mínus počet vyčerpaných, pozrite sa či ste čerpali celoročný nárok.

Za rok 2020 záleží kedy ste nastúpili na RD. Keď počítam, že MD trvá cca 9 mesiacov, tak na RD ste išli cca začiatkom 07/2020, takže sa Vám bude dovolenka krátiť počas RD, od júla do decembra bolo 127 pracovných dní a za obdobie 121 - 141 dní neodpracovaných sa dovolenka kráti o 2/12 z ročného nároku. 25/12*10 = 21 dní dovolenky. Ide o orientačný výpočet, nakoľko neuvádzate presné prechody z MD na RD.

Za rok 2021 = 0
Za rok 2022 - záleží podľa toho koľko odpracujete dní v zamestnaní.

Dovolenku si môžete vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky. Nevyčerpaná dovolenka sa prepláca pri skončení pracovného pomeru.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020).

S prianím pekného dňa,
Lenka