Koľko budem mať materskú dávku a z akého obdobia sa mi vypočíta?

Zodpovedané
1. sep 2024

Dobrý deň,

nástup na materskú dovolenku mám 29.11.2024. Som zamestnaná od 1.10.2023, predtým som mala aj živnosť aj som bola evidované na úrade práce ako nezamestnaná. Mesačný príjem mám 1400 EUR v hrubom.

Koľko budem mať materskú dávku a z akého obdobia sa mi vypočíta?

Ďakujem

Dobrý deň,

z pracovného pomeru (od 1.10.2023) sa odviedlo viac ako 90 dní nemocenského poistenia. Tým pádom vymeriavací základ pre výpočet materskej bude z rozhodujúceho obdobia od vzniku nemocenského poistenia = 1.10.2023 do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materské = 31.10.2024. Čiže z príjmu z uvedeného obdobia.

Výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ). Veľmi zjednodušenie (oriantačne) = 1400 x 75% mesačne.

S prianím pekného dňa,
Lenka