Kedy vzniká nárok na spätné vrátenie materskej?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na spätné vrátenie materskej.

Vzniká nárok na spätné vrátenie materskej v prípade, ak bola daná osoba 10 mesiacov PN?

Osoba čakala na rozhodnutie súdu v procese o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti.

Dieťa bolo od narodenia mimo matky, vzala si ho stará mama.

Ovplyvňuje PN aj takýto prípad?

Je možné dostávať materskú od nadobudnutia rozsudku, aj keď má dieťa už 10 mesiacov?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa podľa lekárskeho posudku nemôžete, alebo nesmiete starať o dieťa pre svoj nepriaznivý zdravotný stav – nárok na materské opätovne vzniká odo dňa prevzatia dieťaťa zo starostlivosti inej fyzickej osoby. Nárok na materské trvá do uplynutia celkového obdobia trvania nároku na materské, najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa.

https://www.socpoist.sk/obdobie-poskytovania-da...

S prianím pekného dňa,
Lenka