Kedy ukončiť pracovný pomer, aby som mala maximálnu podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
19. dec 2022

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom skončenia pracovného pomeru. Od 21.1.2022 som PN, ktorá mi skončí dňom 31.12.2022. Potrebujem skončiť pracovný pomer dohodou z osobných dôvodov. Práceschopná som od 1.1.2023. K 31.12.2022 mi zostáva 16 dní nevyčerpanej dovolenky už po krátení. U zamestnávateľa pracujem 4 roky.

Ako a k akému dňu treba skončiť pracovný pomer, aby to bolo pre mňa čo najvýhodnejšie, aby som mala maximálny výmer podpory v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie pre výpočet dávky je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie. Z tohto obdobia sa vylúči obdobie, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti. Vo Vašom prípade PN. Denný vymeriavací základ na určenie výšky podpory je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

V posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v zamestnaní mali vymeriavací základ - mali ste mzdu v 2021. Až v 2022 ste boli na PN. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Ak Vám PN končí 31.12.2022, tento deň neviete čerpať dovolenku. Ideálne by bolo PN ukončiť 30.12.2022, 31.12.2022 čerpať dovolenku a zároveň ukončiť pracovný pomer 31.12.2022. Vymeriavací základ za tento deň bude vysoký, a to aj kvôli vyplateniu ostatných dní nevyčerpanej dovolenky. Toto Vám pomôže vypočítaný denný vymeriavací základ zvýšiť a zvýši sa aj dávka v nezamestnanosti. Ale Vám zohľadnia aj výšku mzdy v 2021, tak nemusí byť maximálna.

S prianím pekného dňa,
Lenka