Kedy som v ochrannej lehote?

Zodpovedané
26. aug 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom ochrannej lehoty pred nástupom na materskú dovolenku, od kedy do kedy som v ochrannej lehote.

Trvalý pracovný pomer mi trvá od roku 2014. Momentálne som na rodičovskom príspevku, dcéra dovŕši 3 roky. 30.10.2024.
Plánujem ukončiť pracovný pomer k 30.9.2024 dohodou, kde si chcem vyčerpať 1 deň dovolenky, aby som obnovila nemocenské poistenie a zostatok dovolenky. Mám tam cca 80 dní, ostatné mi preplatia zo zákona. Na materskú dovolenku nastupujem 28.1.2025 a termín pôrodu mám 9.3.2025. Dovtedy by som nastúpila na úrad práce ako nezamestnaná.

Kedy som v ochrannej lehote?

Budem toho 28.1.2025, keď budem žiadať o materské v ochrannej lehote?

Budem mať nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotná už ste, keď si obnovíte nemocenské poistenie čerpaním dovolenky po RD pred skončením pracovného pomeru, po jeho skončení budete v 8-mesačnej ochrannej lehote, t.j. budete v ochrannej lehote aj v čase podania žiadosti o materské. O materské požiadate z ochrannej lehoty.

Zo stránky Sociálnej poisťovne citujem časť ochrannej lehoty:
Ochranná lehota je osem mesiacov po skončení nemocenského poistenia, ak poistenke zaniklo nemocenské poistenie v období 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom.

S prianím pekného dňa,
Lenka