Kedy oficiálne môžem nastúpiť na materskú, ak som dlhodobo PN?

Zodpovedané
17. júl 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná od 1.3.2024 a termín pôrodu mám 6.1.2025. Podľa lehotníka to vychádza, že nástup na materskú 25.11.2024. Tých potrebných 270 dní poistenia vychádza presne na ten deň, čiže 24.11.2024 bude len 269 dní poistenia a materská mi nevychádza.

Nerozumiem sa do výpočtov materských dávok.

Znamená to, že mi tam nevyjde žiadny príjem od decembra do januára kým porodím?

Kedy oficiálne môžem nastúpiť na materskú, ak som dlhodobo PN?

Pôjde to aj o ten 1 deň neskôr?

Aký vymeriavací základ sa potom ráta, keďže som v roku 2023 nepracovala?

Pani na sociálke mi povedala, že keď to nahodou takto nevychádza tak potom rátajú materskú odo dňa pôrodu. Že čakajú kým sa porodí a podľa toho rátajú tých 270 dni, že to by mi malo vydať. Avšak som sa nespýtala z akého vymeriavacieho základu sa potom bude vyplácať materská (či z 2023 alebo už z 2024) a aký bude vlastne môj príjem dovtedy.

Ďakujem

Dobrý deň,

počíta sa 270 dní do pôrodu.

Ak v čase požiadania o materskú Vám nevznikne ešte 270 dní nemocenského poistenia, materskú Vám síce neschvália, ale bude sa čakať na pôrod. Po pôrode nárok na materské znovu prepočítajú a dodatočne po splnení Vám ju uznajú spätne a doplatia. Budete nejaký čas bez príjmu.

Ak ste dlhodobo na PN, a aj zostanete, doktor Vám sám PN ukončí pred nástupom na materskú a dá tlačivo žiadosť o materské, kde vypíše potrebné údaje. Výpočet materskej sa bude určovať podľa toho ako dlho sa odvádzalo nemocenské poistenie z tohto nového zamestnania. Ak to bude viac ako 90 dní bez PN, materská sa vypočíta z príjmu u tohto zamestnávateľa (3/2024 - 10/2024, pri nástupe na MD v 11/2024, PN sa vylúči a neovplyvní výpočet). Ak sa ale u tohto zamestnávateľa bude platiť menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak sa u predchádzajúceho zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, alebo žiadny predchádzajúci zamestnávateľ nebol, výška dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Záleží aká situácia u Vás nastane, ale ani neskorší nástup na materskú by Vám nepomohol.

S prianím pekného dňa,
Lenka