Kedy môžeme požiadať o rodičovský príspevok?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

19.12.2023 mám termín pôrodu. Manžel si od toho dňa chce uplatniť 14-dňovú otcovskú dovolenku.

Môže si na dcéru požiadať aj rodičovský príspevok?

Ja mám reťazový pôrod, od októbra mi skončil nárok na rodičovský príspevok na staršiu dcéru. Medzitým som nebola zamestnaná, takže mi vychádza nižší rodičovský príspevok. Preto by sme chceli, aby oň požiadal manžel.

Môžeme teda požiadať o RP k dátumu narodenia dieťaťa, alebo až po skončení otcovskej dovolenky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak matka alebo otec poberajú materskú, nie je možné súčasne poberať rodičovský príspevok. Jedine otec, ktorý poberá materské max. 2 týždňov v čase od pôrodu, tak v tomto čase je možné poberať súčasne aj rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka