Kedy mám žiadať o materskú?

Zodpovedané
2. aug 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom novely, ktorá bude v platnosti od 1.1.2024 a bude sa týkať žien, ktoré ukončili VŠ, ale nemajú odpracovaných 270 dní. Ja som v špecifickej situácii a neviem sa dopátrať k informácii, či by sa to teda týkalo aj mňa.

31.5.2022 som úspešne ukončila magisterské štúdium. V auguste 2022 sa nám narodilo bábätko a ja som momentálne na RD. Nepracovala som, teda okrem brigád popri škole. Momentálne čakáme druhé dieťatko a termín mám na konci januára 2024.

Budem mať nárok na materskú s týmto druhým dieťatkom, ak by som si platila od septembra DNP?

Do akého časového úseku je potrebné sa po škole zamestnať?

Ak by mi nárok vznikol, mala by som materskú žiadať už od decembra, kedy mi vychádza 6 týždňov pred pôrodom?

Ďakujem

Dobrý deň,

doba ukončeného štúdia sa Vám môže započítať, ale potrebujete mať aj aktívne nemocenské poistenie (zamestnaním, DNP), alebo byť v ochrannej lehote v prípade, že nástup na materskú bude až v roku 2024.

Ak Vám doktor napíše dátum nástupu na materskú niekedy v decembri 2023, budú sa na Vás vzťahovať podmienky pred novelou, ktorej účinnosť nastane až 01.01.2024 aj napriek tomu, ak by ste si podali žiadosť o materské v januári 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka