Kedy by som mala mať termín pôrodu, aby som mala nárok na materské?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, keby som teoreticky otehotnela tento mesiac alebo júl, či by som mala nárok na materské, ak:
Od 1.11. 2020 - 05.08.2023 mi trval pracovný pomer. Medzitým som bola od 10.2.2021 na PN, následne som nastúpila na MD. Potom na RD. Od 2.8.2023 som prerušila RD a poberala dávku v nezamestnanosti a marec + apríl 2024 som bola znovu na RD.

Kým som poberala podporu, na MD bol manžel. Následne dcéra 24.4.2024 dovŕšila tri roky takže som sa znovu evidovala na úrad práce, už bez nároku na podporu. Od 30.5.2024 som znova zamestnaná.

Dokedy by som mala "stihnúť porodiť" budúci rok, aby som mala nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na materské potrebujete byť už minimálne mesiac pred tehotenstvom nemocensky poistená. Hrozí tu ale riziko predčasného pôrodu, ideálne dva - tri mesiace pred tehotenstvom.

Z predchádzajúceho zamestnania neviem posúdiť kedy Vám skončilo nemocenské poistenie, ale ak budete do nástupu na novú MD stále zamestnaná, tak sa Vám predošlé odbobie počas RD kým neskončil predošlý pracovný pomer mohlo započítať, ak by Vám chýbali dni nemocenského poistenia zo súčasného zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka