Kedy by mal otec nastúpiť na materskú dovolenku?

Zodpovedané
25. aug 2024

Dobrý deň,

dieťa dovŕši 3 roky 4.6.2024.

Kedy by mal otec nastúpiť na MD?

Kedy mám ja nastúpiť na ÚPSVaR a poberať maximálnu podporu?

S tým, aby sme si mohli ešte uplatniť jeden mesiac nároku na RD po skončení manželovej MD.

Ja som momentálne na RD bez vedľajších príjmov a podmienky na nárok podpory spĺňam. Mám veľa dovolenky a v práci chcem ukončiť pomer dohodou. Rovnako aj manžel má nárok na materské.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak otec nečerpal 2 týždne materského hneď po pôrode, mal by začať poberať materské najneskôr 28 týždňov pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa. Inak sa totiž ukráti o časť poberania materského, na ktoré by mal ešte nárok = najneskôr v čase, kedy má dieťa 2,5 roka. Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

Uvádzate, že dieťa dovŕši 3 roky 4.6.2024 - nie náhodou 4.6.2025?

Vy ak budete v práci čerpať aspoň deň dovolenky pred ukončením pracovného pomeru (s tým musí súhlasiť zamestnávateľ) a ostatné dni dovolenky by Vám preplatili. O dávku je potrebné požiadať až v období, keď budete mať za posledné dva roky od požiadania dávky dva roky trvania RD - resp. poberania rodičovského príspevku. Nesmie Vám do obdobia za posledné dva roky spadať aj časť materskej dovolenky, ináč by sa dávka v nezamestnanosti vypočítala inak.

S prianím pekného dňa,
Lenka