Kedy a komu vzniká nárok na platenú PN?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

od 12/2023 som na úrade práce, odvody do SP neplatím. Nemám dlh ani v SP a ani v ZP.

Ak by som si zajtra zaplatil sociálne odvody za február, tak odkedy budem mať nárok na platenú PN?

Môžem ísť hneď deň na to na platenú PN?

Je to nejako obmedzené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO), aby ste mali nárok na PN je potrebné:

  • aby ste mali zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške,
  • v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti boli nemocensky poistený aspoň 270 dní (na tieto účely sa vám okrem aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia započíta aj akékoľvek iné ukončené nemocenské poistenie).

S prianím pekného dňa,
Lenka