Keď pôjdem ja na materskú s dvojičkami, môže otec ísť na materskú so staršou dcérou?

Zodpovedané
9. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať a hlavne poradiť ohľadom poberania materskej. Máme dcérku ktorá má rok aj 8 mesiacov, poberám na ňu rodičovský príspevok. Počas materskej mi skončil pracovný pomer v práci.

Čakáme s priateľom ďalší prírastok - dvojičky. Chceli sme to teda urobiť tak, že ja by som ostala na rodičovskom a on by išiel na materskú s dvojičkami. Tu nastal náš problém. Priateľ je 5 rokov živnostník, platí zdravotnú, odvody do SP. Keď som volala do SP, tak neboli ochotní nám poradiť. Iba mi teda oznámili, ýe nemôžem poberať rodičovský na staršiu, ak by šiel on na materskú s menšími.

Keď pôjdem ja na materskú s dvojičkami, môže ísť on na materskú s tou staršou?

Nevadí, že má 20 mesiacov?

Koľko by mu trvala materská a teda ako by sa vypočítala jeho materská?

Musí pozastaviť živnosť, alebo v nej môže pokračovať?

Nechce ju pozastaviť a ani zrušiť.

Aký príjem môže mať počas materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je možný súbeh materského a rodičovského príspevku. Teda nie je možné, aby ste vy poberali rodičovský príspevok a manžel súbežne materské na mladšie alebo staršie dieťa.

Ale je možné, aby ste naraz poberali materské vy na mladšie dieťa (dvojičky) a manžel poberal materské na staršie (do 3 rokov).

SZČO môže popri materskej aj naďalej vykonávať prácu v rámci svojej SZČO. Materská sa prizná vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď je on v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka dieťaťa. Sú s tým dosť veľké problémy, ak má otec na MD príjem.

Ak otec dieťaťa nastúpi na MD v 2024, tak pre neho bude rozhodujúce obdobie rok 2023, pokiaľ v roku 2023 bude platiť odvody do SP = materská bude 75% z jeho vymeriavacieho základu (ak nemal vyšší VZ tak z minimálneho).

S prianím pekného dňa,
Lenka