K akému dátumu mám ukončiť pracovný pomer v obidvoch zamestnaniach, aby som dostávala maximálnu dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

v hlavnom zamestnaní som od roku 2016. V roku 2018 som bola PN kvôli tehotenstvu (celé tehotenstvo od úplného začiatku som bola PN). Následne som bola na materskej a rodičovskej, potom reťazovo s druhým dieťaťom na materskej a rodičovskej. 27.10. 2024 (nedeľa) moje druhé dieťa dovŕši vek 3 roky.

Momentálne od októbra 2023 mám vedľajší príjem - zmluva na čiastočný úväzok. Chcela by som ukončiť pomer v hlavnom aj vedľajšom zamestnaní.

K akému dátumu mám ukončiť pracovný pomer dohodou v obidvoch zamestnaniach, aby som mohla dostávať maximálnu dávku v nezamestnanosti?

Teda, aby mi bola vyrátaná z hlavného príjmu a nie z vedľajšieho, kde mám menší príjem ako som mala v hlavnom zamestnaní.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Vedľajší príjem môže ovplyvniť podporu, ale aj nemusí.

1. Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu = čerpali dovolenku, preplatenie nevyčerpanej dovolenky, tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Zároveň ste mali ešte aj iný úväzok, z ktorého bolo odvázané poistenie v nezamestnanosti, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. Takto by dávka mohla byť aj nižšia kvôli inému úväzku.

2. Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky, tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. To znamená, ak by Vám len preplatili nevyčerapnú dovolenku bez čerpania dovolenky = nebol by vymeriavací základ pre platenia odvodov do SP. V tomto prípade by záležalo od toho, že koľko ste zarábali pred materskou. Ak by ste mali popritom spomínaný iný pracovný pomer, tak najprv sa určí vymeriavací základ z iného pracovného pomeru, z iného úväzku. Ak by bol nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

Pre Vás, ak bol iný pracovný pomer s čiastočným úväzkom v nižšej čiastke, by bolo vhodnejšiou verziou nemať z pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, žiaden vymeriavací základ a postupovali by podľa bodu 2. Teda nečerpať dovolenku vôbec, iba ju mať preplatenú ku dňu ukončenia pracovného pomeru. Pracovné pomery ukončiť ešte pred skončením rodičovskej dovolenky (aby v hlavnom zamestnaní ste nemali VZ).


S prianím pekného dňa,
Lenka