K akému dátumu mám ukončiť pracovný pomer?

Zodpovedané
3. jún 2024

Dobrý deň,

18.6.24 dovŕši dcéra 3 roky a ja by som mala ukončiť RD. Myslela som si, že nastúpim späť do pôvodného zamestnania, no nakoniec som sa rozhodla, že tam nechcem nastúpiť. Nepáčia sa mi podmienky na pozícii, ktorú mi ponúkli. Zarobila by som ešte menej ako pred MD, hoci mzdu by mi vylorizovali. Rokovania sme začali už v apríli, no oficiálne som ešte neposielala žiadny dokument. Aj keby nenastúpim, s HR mám potvrdené že sa stále vieme dohodnúť na ukončení PP dohodou.

Ak by som až teraz oficiálne oznámila, že nenastúpim, môže to ovplyvniť nárok na podporu?

Pred nástupom na MD som nebola PN, pracovala som na TP viac ako 6 rokov, počas MD/RD bez vedľajšieho príjmu. Mám ešte zostatkovú dovolenku 13 dní.

Koľko dní dovolenky si mám odčerpať, aby mi vyšiel nárok na max. podporu v nezamestnanosti?

K akému dátumu ukončiť PP?

K akému sa hlásiť na ÚPSVaR?

Môžem sa prihlásiť až k 1.7.2024, keďže od júla sa bude navyšovať podpora?

Za akých podmienok/povinnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ so všetkým bude súhlasiť zamestnávateľ, tak je možností viac. Potrebné je sa s ním dohodnúť. Napr.: 17.6. a 18.6. budete čerpať dovolenku, zároveň 18.6. sa ukončí pracovný pomer.

Na ÚPSVaR sa môžete prihlásiť k 1.7.2024. Obdobie od ukončenia pracovného pomeru do nástupu na ÚPSVaR budete ako dobrovoľne nezamestnaná. V zdravotnej poisťovni by ste sa následne mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka