K akému dátumu je najvýhodnejšie ukončiť pracovný pomer, aby mi vyšla čo najvyššia podpora?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná od roku 2017 a posledných 6 rokov som bola na 2 materských a následne rodičovských dovolenkách. Príjem len z materskej a rodičovskej. Syn bude mat tri roky 2.10.2024. Do práce by som mala nastúpiť 3.10., ak tomu správne rozumiem. Zamestnávateľ so mnou ukončí pracovný pomer dohodou + odstupné. Mám aj nevyčerpanú dovolenku.

K akému dátumu je najvýhodnejšie ukončiť pracovný pomer, aby mi vyšla čo najvyššia podpora v nezamestnanosti?

Mám žiadať 3.10.2024 (štvrtok) čerpanie dovolenky a k 4.10.2024 (piatok) ukončiť pracovný pomer?

Stačí 1 deň dovolenky a následne po víkende sa ísť prihlásiť na úrad práce?

Podporu žiadať od 5.10.?

Zaváži ten víkend v rozhodovaní, alebo ukončiť pracovný pomer až po víkende?

Čo v mojom prípade znamená, že sa môže znížiť maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne, keď v danom mesiaci (október) budem časť mesiaca ešte na RD, časť z neho čerpať dovolenku a skončím pracovný pomer?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ bude zamestnávateľ súhlasiť s dohodou o ukončení pracovného pomeru a čerpaním dovolenky, tak sa dohodnite napr. na dátume 3.10.2024.

3.10.2024 budete čerpať dovolenku a zároveň v tento istý deň sa ukončí aj pracovný pomer. Ak by ste chceli ukončiť pracovný pomer 4.10., potom aj tento deň by ste čerpali dovolenku. Mali by ste dva dni dovolenku. Určite ukončiť pracovný pomer počas pracovných dní, aby medzi dňami čerpania dovolenky nebol víkend.

Vyplatené odstupné so zostatkom preplatenej dovolenky Vám zvýšia vymeriavací základ, mohol by presiahnuť maximum. Postup nájdete napr. v linku:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Na ÚPSVaR podáte žiadosť o zaradenie do 10 kalendárnych dní po ukončení pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka