K 1.9.2024 manželovi končí materská. Môže ju ukončiť skôr?

Zodpovedané
19. aug 2024

Dobrý deň,

manžel je momentálne na materskej od 4.3.2024. Mne bol odňatý rodičovský od 1.4.2024 a bola som od 4.3 na nezamestnaneckom na úrade práce (vyplácaná dávka v nezamestnanosti mi bola od apríla). K 1.9.2024 manželovi končí materská.

Môže ukončiť materskú skôr?

Napríklad k 29.8. alebo 30.8.2024. On by potom žiadal o zaradenie do evidencie nezamestnanosti. Ja by som teda ešte 29.8.2024 alebo 30.8.2024 žiadala o vyradenie z evidencie a od 31.8.2024 zažiadala o poberanie rodičovského príspevku.

Mala by som potom za august nárok aj na podporu v nezamestnanosti aj na rodičovský príspevok kvôli tomu jednému dňu?

Ako to máme najlepšie spraviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel môže materskú ukončiť aj skôr. Napr. k 28.8. (29.8. je sviatok). Vy môžete požiadať o vyradenie z evidencie tiež k 28.8. a požiadať o rodičovský príspevok 30.8.2024. (31.8. je sobota).

Naraz v jeden mesiac Vám ale obe dávky nevyplatia, prednosť má rodičovský príspevok. Určite sa informujte na ÚPSVaR ako by Vám príslušné dávky vyplatili.

S prianím pekného dňa,
Lenka