Je vhodné čerpať dovolenku pred nástupom na novú materskú?

Zodpovedané
15. jún 2023

Dobrý deň,

od roku 2021 som bola na materskej, z ktorej som plynule prešla na rodičovskú dovolenku bez čerpania dovolenky. Manžel išiel 2/2023 na 6-mesačnú materskú dovolenku s dcérkou, prerušila som poberanie rodičovského príspevku a dobrovoľne si platila zdravotné poistenie. Po jeho návrate do práce budem opäť poberať rodičovský príspevok cca 2 mesiace, ale v 11/2023 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku opäť. Som znova tehotná. Dcéra dovŕši 3 roky až v 4/2024.

Je vhodné čerpať dovolenku pred nástupom na novú materskú?

Ako dosiahnuť čo najvyššiu materskú dávku?

Mám podmienku 270 dní poistenia splnenú?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete to, že či Vám trvá pracovný pomer.

Ak áno za obdobie poberania materskej otcom dieťaťa ste boli na neplatenom voľne? Na dva mesiace sa vrátite naspäť na rodičovskú dovolenku s poberaním rodičovského príspevku?

Ak áno, potom rozhodujúce obdobie bude rok 2022 pokiaľ nastúpite na materskú ešte v tomto roku 2023.

S prianím pekného dňa,
Lenka