Je rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne v poriadku?

Zodpovedané
17. sep 2024

Dobrý deň,

nastupujem na reťazovú materskú dovolenku, TPP trvá, rovnaký zamestnávateľ, počas MD a RD som nemala iný príjem. Nástup podľa TP som mala 03.08.2024. Žiadosť som predložila zamestnávateľovi v júli, SP to posudzovala v auguste.

Denný vymeriavací základ som mala nahlasený na tehotenské v marci zhruba 1880 EUR. Medzitým sa všetkým vo firme zvyšovala mzda, podľa novej kolektívnej zmluvy a podľa nej nahlásil zamestnávateľ pravdepodobný denný vymeriavací základ za 08/2024 - zhruba 2010 EUR.

SP to neakceptovala, nakoľko som do práce nenastúpila a nemala reálny príjem: ,,Nakoľko navýšený predpokladaný príjem nezodpovedá priemernému dosahovanému zárobku menovanej, takéto navýšenie nemožno akceptovať." Ďalej popisujú, že výška MD sa bude počítať z DVZ nahláseného pre posudzovanie tehotenskej dávky.

Je toto rozhodnutie v poriadku?

Má zmysel sa odvolať?

Ďakujem

Dobrý deň,

odvolať sa môžete, malo by to byť uvedené v rozhodnutí.

Zamestnávateľ Vám zvýšil predpokladaný VZ presne v takej istej výške ako ostatným zamestnancom?

Vie zamestnávateľ obhájiť, že taký istý príjem majú súčasný zamestnanci a keby ste nastúpili naspäť do zamestnania, dosiahli by ste porovnateľný príjem a zároveň, aj ktorý nahlásil?

Skúste dať otázku aj do poradni:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka