Je prípustné byť počas rodičovskej PN?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej situácie.

Je možné byť počas rodičovskej PN?

Môže manžel na mňa poberať a byť na OČR?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na PN, potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie. Počas rodičovskej dovolenky máte prerušené povinné nemocenské poistenie.

Ak by ste chceli ísť na PN, museli by ste si toto nemocenské poistenie obnoviť - napr. vrátením sa do práce a hneď na druhý deň ísť z ochrannej lehoty na PN. A ísť následne späť na rodičovskú dovolenku. Krajný prípad.

Ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania:

  • chorého príbuzného v priamom rade - rodič, starý rodič, prastarý rodič, dieťa, vnúča, pravnúča...,
  • chorého dieťaťa, ktoré nie je príbuzný v priamom rade - osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, vlastné alebo osvojené,
  • dieťa manžela/manželky,
  • chorého súrodenca,
  • chorého manžela, chorej manželky,
  • chorého rodiča manžela (manželky).

Na OČR môže ísť manžel, pokiaľ je nemocensky poistený.

S prianím pekného dňa,
Lenka