Je pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú dovolenku 6 alebo 8 týždňov pred termínom pôrodu?

Zodpovedané
3. jún 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť. Som v stálej štátnej službe, od 05/2017. Termín pôrodu mám 6.11.2024. Keď tomu dobre chápem, výška materskej sa mi bude rátať z príjmov v roku 2023. Tehotenské mi bolo schválené Sociálnou poisťovňou.

Je pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú dovolenku 6 alebo 8 týždňov pred termínom pôrodu?

Je to prakticky jedno?

Zatiaľ na to nejaké zdravotné dôvody nemám, len neviem, či to nejako ovplyvní materské.

Ďakujem

Dobrý deň,

materské bude počítané z rozhodujúceho obdobia 2023.

Nakoľko skončí čerpanie materské v tom istom mesiaci 05/2025, či nastúpite na materskú 6 týždňov alebo 8 týždňov pred pôrodom, vo Vašom prípade je to jedno.

S prianím pekného dňa,
Lenka