Dobrý deň,
som na rodičovskej dovolenke do marca 2024. V marci by som mala nastúpiť spať do pôvodného zamestnania (lepšie plateného), ale už viac ako rok popri rodičovskej dovolenke pracujem v inom zamestnaní. Som tehotná, termín pôrodu mi vychádza na september 2024. Nechcem si pokaziť materskú a ani tehotenské. Moje tehotenstvo je rizikové.
Je pre mňa výhodnejšie ísť na PN, nedávať výpoveď a potom nastúpiť na materskú?
Alebo mám dať výpoveď, ísť na podporu a potom nastúpiť na materskú?
Z čoho by sa mi počítala PN a z čoho podpora v nezamestnanosti?
Budem mať nárok na materské a tehotenské z oboch zamestnaní?
Z pôvodného zamestnania mi v decembri 2023 vyplatili starú dovolenku.To bol jediný príjem, ktorý mi bol vyplatený počas rodičovskej dovolenky z pôvodného zamestnania.
Ďakujem
Dobrý deň,
pokiaľ máte rizikové tehotenstvo, uchovať si nemocenské poistenie.
Mali by ste nárok na PN z oboch zamestnaní, takisto aj na tehotenské aj materské. Z každého zamestnania splníte 270 dní nemocenského poistenia. Po PN by ste nastúpili na materské, poberali rodičovský príspevok a v prípade ďalšieho tehotenstva by ste znovu mali nárok na všetky dávky.
PN Vám neovplyvní výpočet tehotenského, ani materského.
PN zo zamestnania, z ktorého ste na na RD by sa počítala z roku 2023. Neviem ako Vám bola vypočítaná vyplatená dovolenka, ak z nej neodviedli odvody, tak potom by sa počítala z pravdepodobného príjmu. Pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali. Z iného zamestnania bude záležať kedy vznikol pracovný pomer. Ak to bolo 1.1.2023 alebo skôr, tak PN sa bude počítať z roku 2023. Na PN by ste nastúpili v roku 2024.
Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ak ste mali popri RD ešte iný pracovný pomer, tak najprv sa určí vymeriavací základ z druhého pracovného pomeru. Ak by bol nižší ako denný vymeriavací základ z trvalého pracovného pomeru, z ktorého ste išli na materskú, tak sa dávka určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.
S prianím pekného dňa,
Lenka