Zamestnávateľ je v konkurze. Mám ukončiť pracovný pomer už teraz alebo až po rodičovskej?

Zodpovedané
8. sep 2024

Dobrý deň,

mám ešte rok do skončenia rodičovskej dovolenky, no môj zamestnávateľ je v konkurze. Ukončil výrobu, prepustil všetkých zamestnancov (okrem tých na MD alebo RD). Správca konkurzu je ochotný sa dohodnúť na ukončení PP, tak aby to bolo pre mňa výhodné.

Je pre mňa teda lepšie ukončiť PP už teraz alebo radšej o rok?

Mala by som tak urobiť skôr dohodou alebo výpoveďou?

Ak by som ho ukončila už teraz, prídem o nejaké príspevky alebo budem musieť platiť nejaké odvody?

Mám ešte nevyčerpanú dovolenku, pretože pred MD som bola PN. Po ukončení PP by som rada žiadala o vyplatenie z garančného poistenia (odstupné + dovolenka).

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa Vám skončí pracovný pomer, budete naďalej poberať rodičovský príspevok - budete poistencom štátu.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným. Vy výpoveď nepodávajte, ináč stratíte nárok na odstupné.

Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka