Je pravda, že tehotenské nemôže byť nižšie ako 289,30 eur?

Zodpovedané
30. aug 2023

Dobrý deň,

do 15. októbra som na RD, vyberiem si 1 deň dovolenky a ostatné mi preplatia v práci. 16.10.2023 pôjdem na podporu v nezamestnanosti. Momentálne som v 5. týždni tehotenstva.

Budem mať nárok na materskú aj tehotenské z ochrannej lehoty?

Ak áno, z čoho sa to bude počítať, keď na materskú nastupujem v roku 2024?

Je pravda, že tehotenské nemôže byť nižšie ako 289,30 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si neaktivujete nemocenské poistenie pred ukončením pracovného pomeru (napr. čerpaním dovolenky), potom Vám nemocenské poistenie zanikne dňom nástupu na rodičovskú dovolenku a nie dňom ukončenia pracovného pomeru. Ochranná lehota by sa na Vás nevzťahovala.

Ak budete čerpať dovolenku ako uvádzate, nemocenské poistenie Vám zanikne dňom ukončenia pracovného pomeru. Ak aj do pol roka otehotniete, budete stále v ochrannej lehote.

Keďže už tehotná ste a budete čerpať dovolenku pred skončením pracovného pomeru, už sa na Vás bude vzťahovať ochranná lehota. Tehotenské, aj materské požiadate z ochrannej lehoty.

Tehotenské v roku 2023 je najmenej 238,90 eur za mesiac, ktorý má 30 dní.
A 246,90 eur za mesiac, ktorý má 31 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka