Je potrebné špeciálne povolenie pri predaji kníh?

Zodpovedané
12. nov 2023

Dobrý deň,

sme menšia prevádzka, v obchodnom registri máme okrem iného registrované tieto predmety činnosti:

  • sprostredkovanie obchodu,
  • kúpa tovaru za účelom predaja konečnému spotrebiteľovi,
  • maloobchod v rozsahu voľných živností,
  • kúpa tovaru za účelom predaja iným prevádzkovateľom živností,
  • veľkoobchod v rozsahu voľných živností.

Rozmýšľame nad rozšírením sortimentu.

Ako to funguje pri predaji kníh?

Pokiaľ zakúpim knihy v e-shope a podobne, mám k nim faktúru, viem ich prijať na sklad bez problémov?

Je potrebné špeciálne povolenie na predaj kníh?

A ako je to v prípade predaja použitých kníh/antikvariátu?

Ak kúpim použité knihy od súkromného predajcu, akým spôsobom ich viem zaevidovať?

Môže kúpa prebehnúť formou kúpno-predajnej zmluvy, v ktorej by som mala špecifikované všetky knihy spolu s cenami, alebo na to existuje aj iný spôsob?

A pokiaľ by nám boli knihy darované, trebárs ja by som darovala nejaké svoje súkromné na prevádzku, dá sa to robiť formou darovacej zmluvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem o tom pokiaľ nevytvárate a nevydávate vlastné knihy, že by ste potrebovali špeciálne povolenie na predaj kníh.

Pokiaľ kúpite knihy z e-shopu máte daňový doklad (faktúru) na zaúčtovanie. Takisto aj od antikvariátu, zvyčajne to bývajú podnikateľské subjekty. Od fyzickej osoby môže byť kúpna zmluva, kde bude vymenovaný zoznam kníh, ktoré Vám predáva.

Darovanie - ste s.r.o.? Ako konateľ spoločnosti alebo spoločníkom?
Tieto všetky možnosti odporúčam prebrať s daňovým poradcom, či účtovníčkom/ou.

S prianím pekného dňa,
Lenka