Je nutné podať daňové priznanie, keď živnostník nemal vyplatenú mzdu?

Zodpovedané
Dnes o 16:22

Dobrý deň,

známy si nepodal daňové priznanie za minulý rok. Mal živnosť 4 mesiace, pracoval 2 mesiace. Od zamestnávateľa mu neboli vystavené žiadne faktúry, nakoľko nemal ani žiadny príjem. Nebola mu vyplatená mzda.

Mal si podať aj tak daňové priznanie?

Ak áno, môže to urobiť teraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nemal žiadny zdaniteľný príjem a nemal povinnosť podať daňové priznanie, tak ho podať nemusí.

Ale odporúča sa podať (elektronicky) čestné vyhlásenie, t.j. pár riadkový list, v ktorom svojmu DÚ oznámi práve to, že nedosiahol zákonnú výšku príjmov na podanie priznania. Môže - nemusí.

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR. V prípade SZČO ak má stratu.

S prianím pekného dňa,
Lenka