Je nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení materskej, ak by osoba nechcela hneď nastúpiť na rodičovskú dovolenku?

Zodpovedané
26. jún 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom nároku na dávku v nezamestnanosti po materskej.

Kamarátka nastúpila na materskú v januári 2024, ktorá jej trvá do cca septembra 2024. Na materskú nastupovala ešte v pracovnom pomere, ktorý bol ale na dobu určitú a skončil jej 28.2.2024.

Mala by nárok po skončení materskej na dávku v nezamestnanosti, ak by nechcela hneď nastúpiť na rodičovskú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti, pokiaľ splní podmienku, že v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní.

Neuvádzate ako dlho jej trval pracovný pomer.

Keďže jej pracovný pomer skončil, ona vôbec nebude na rodičovskej dovolenke, ale môže poberať rodičovský príspevok. Po skončení poberania dávky v nezamestnanosti požiada o rodičovský príspevok na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka