Je možné zamestnať sa spôsobom, pri ktorom by som si neohrozila materské a tehotenské?

Zodpovedané
1. sep 2023

Dobrý deň,

k 31.6.2023 som ukončila pracovný pomer. Od 1.7.2023 mi ide dávka v nezamestnanosti z príjmu 1400 eur (v hrubom). V 07/2023 som otehotnela, termín mám v polovici apríla 2024. Nárok mám na tehotenské, materské a príspevok pri narodení dieťaťa, o tie si budem žiadať.

Ak to chápem správne, tak v súčasnosti sa mi neoplatí zamestnať nikde inde než tam, kde mi ponúknu nástupný plat vyšší než 1400 eur v hrubom, kde súbežne musím vydržať pracovať aspoň 3 mesiace (90 dní), aby sa mi z tohto mohla počítať materská?

Ak to tak je a ja sa zamestnám a nevydržím tam 90 dní, alebo ma vyhodia rámci 3-mesačnej skúšobnej lehoty, tak prichádzam aj o nárok na materské?

Je možné sa zamestnať spôsobom, pri ktorom by som si materské a tehotenské neohrozila?

Ideálne potom, čo dočerpám dávku v nezamestnanosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste v novej práci pracovali menej ako 90 dní a poistné na nemocenské poistenie u tohto zamestnávateľa by sa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Pokiaľ skúsite nové zamestnanie, a skončíte skôr než ubehne 90 dní, potom sa Vám materské riešiť z pracovného pomeru u predchádzajúceho zamestnávateľa.

S prianím pekného dňa,
Lenka