Je možné uplatniť si daňový bonus, ak k refixácii došlo v novembri 2022?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať.

Je možné uplatniť si daňový bonus, ak k refixácii došlo v novembri 2022?

Ak nie, v ktorom zákone/usmernení je uvedená tato podmienka?

Jediná podmienka, ktorá vymedzuje zmenu len v roku 2023, je uvedená len v usmernení Finančného riaditeľstva SR, ktorá je uvedená ako podmienka pri refinancovani, nie refixácii.

V mojom prípade by sa jednalo o uplatnenie daňového bonusu za celé zdaňovacie obdobie v zmysle zákona 595/2023 paragrafu 52 zzy odstavec 6.

Ďakujem

Dobrý deň,

citujem z usmernenia zo strany 4:
Pomoc vo forme daňového bonusu je však možné uplatniť aj na tie úvery na bývanie, ktoré boli REFINANCOVANÉ v minulosti, musí však byť súčasne splnených niekoľko podmienok:

  • K refinancovaniu došlo najneskôr do 31.12.2022.
  • Došlo k zvýšeniu splátky v roku 2023 z dôvodu nárastu úrokovej sadzby po refixácii (pozn.: dôležité je, odkedy platíte zvýšenú splátku, napr. výročie fixácie mohlo nastať už v decembri 2022. Podstatné je, že prvú zvýšenú splátku platíte až v januári 2023, čo je v poriadku).

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Doku...

V celom § 52zzy zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov táto podmienka nie je.
https://www.autora.sk/zz/2003/595/#52zzy_Precho...

S prianím pekného dňa,
Lenka