Je možné predať byt a neplatiť daň?

Zodpovedané
10. máj 2022

Dobrý deň,

v januári budúceho roku uplynie 5 rokov od kedy vlastníme byt, no chceli by sme sa presťahovať už teraz.

Existuje nejaká možnosť ako predať byt a neplatiť daň?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ak predáte nehnuteľnosť (napr. dom, byt, pozemok) na základe uzatvorenej kúpno-predajnej zmluvy, takýto príjem je na daňové účely považovaný za príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.

Skutočnosť, či príjem z predaja nehnuteľnosti podlieha zdaneniu a je zdaniteľným príjmom alebo je od dane oslobodený, závisí od podmienok pre jeho oslobodenie podľa zákona o dani z príjmov.

Od dane je oslobodený príjem:

  • z predaja nehnuteľnosti nezaradenej v obchodnom majetku, po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia,
  • z predaja nehnuteľnosti nezaradenej v obchodnom majetku nadobudnutej dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa alebo poručiteľov.

Neuvádzate akou formou ste nadobudli byt, uviedla som najčastejšie možnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka