Je možné poberať dávku v nezamestnanosti a rodičovský súčasne?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

20.12.2023 mi skončila materská, od 21.12.2023 som mala byť na RD a súčasne na PN v ochrannej lehote. Naša účtovníčka v práci domotala, tak nie som u nich evidovaná na RD, ale na PN. PN mi ešte stále trvá (až po ukončení PN ma môže zahlásiť v SP na RD). Lekár mi už ide ukončiť PN.

Môžem na druhý deň po ukončení PN nastúpiť do práce, alebo byť na RD doma?

Chcela by som nastúpiť na 1 deň do práce, resp.čerpať dovolenku, ukončiť pracovný pomer dohodou a zvyšok dovolenky si dať preplatiť.

Bude mi postačovať 1 deň na to, aby mi vyšla neskôr max.podpora?

Je možné poberať dávku v nezamestnanosti aj rodičovský súčasne?

Mám prepísať rodičovský na manžela?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nakoľko nie ste na RD viac ako 2 roky, čerpanie dovolenky Vám nepomôže k maximálnej dávke v nezamestnanosti.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Za posledné dva roky ste boli na PN, predtým MD a pred materskou ste mali príjem, ktorý ovplyvní výpočet dávky v nezamestnanosti. Ten bude spadať do posudzovaného obdobia.

Na druhý deň po skončení PN môžete nastúpiť do práce, alebo čerpať rodičovskú dovolenku, ale čerpanie RD treba písomne oznámiť zamestnávateľovi. Zamestnávateľ Vám môže ale nemusí vyhovieť v čerpaní dovolenky. Ak podáte dohodu o skončení pracovného pomeru vy, stratíte nárok na odstupné.

Je potrebné zrušiť poberanie rodičovského príspevku a manžel môže požiadať o rodičovský príspevok ak by ste sa chceli evidovať na ÚPSVaR a požiadať o dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka