Je možné obnoviť živnosť a o týždeň ju opäť pozastaviť?

Zodpovedané
27. aug 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej a mám pozastavenú živnosť. Potrebovala by som vyfakturovať jednu jednorazovú veľkú zákazku.

Je možné obnoviť živnosť a o týždeň ju opäť pozastaviť?

Je tam časový limit rozostupu?

Ďakujem

Dobrý deň,

niekedy sa mohla živnosť obnoviť skôr, ak bola pozastavená na dlhšie ako 6 mesiacov. V čase Covidu ustanovenie bolo zrušené a nahradené, že sa živnosť mohla kedykoľvek pozastaviť aj na kratšie obdobie a aj obnoviť.

Pozrela som zákon o Živnostenskom podnikaní, v § 57 nenájdete žiadne konkrétne obdobia:
4) Podnikateľ môže oznámiť miestne príslušnému živnostenskému úradu pozastavenie prevádzkovania živnosti.
5) Po pozastavení prevádzkovania živnosti podnikateľ nadobudne živnostenské oprávnenie uplynutím doby pozastavenia prevádzkovania živnosti alebo dňom uvedeným v oznámení o zmene doby pozastavenia prevádzkovania živnosti.

Určite by ste museli podať oznámenie o zmene doby pozastavenia.

Viac nájdete aj v linku:
https://www.sroonline.sk/ako-pozastavit-zivnost...

Predpokladám, že túto možnosť riešite kvôli odvodom.
Informujte sa priamo na Živnostenskom úrade.

S prianím pekného dňa,
Lenka