Je možné nejakým spôsobom získať 270 dní nemocenského poistenia?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

v novembri 2020 mi vznikol nárok na poberanie materskej na základe TPP, ktorý bol na dobu určitú do 31.7.2021. Takže skončil ešte počas prvej materskej. Z nej som prešla na RD, ktorá trvá do 3.1.2024.

Zistila som, že som tehotná, predbežný dátum pôrodu je 19.10.2023 a predbežný nástup na materskú je 7.9.2023.

Je možné nejakým spôsobom získať 270 dní nemocenského poistenia, aby vznikol nárok na materské?

Či už platením DNPO alebo viacerými PP súčasne?

Ďakujem

Dobrý deň

270 dní z dobrovoľného poistenia už nestihnete.

Máte ešte možnosť mať dva pracovné pomery, alebo jeden pracovný pomer + dohodu, z ktorej sa platí nemocenské poistenie. 2x sa budú počítať iba tie dni, ktoré budú súčasne, ale jeden pracovný pomer pred nástupom na MD už musí byť ukončený.

Ak ukončené nemocenské poistenie a aktuálne nemocenské poistenie, z ktorého sa uplatní nárok na materské trvajú súčasne určitý čas, dni súčasného trvania sa započítajú dvakrát.

Kým nebude mať pracovný pomer, tak môžete prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Ak vznikne nové nemocenské poistenie (napr. zo zamestnania), tak DNP automaticky zaniká.

S prianím pekného dňa,
Lenka