Je možné mať počas poberania materskej aktívnu živnosť?

Zodpovedané
7. sep 2023

Dobrý deň,

som druhýkrát tehotná, termín pôrodu mám 18.4.2024. Aktuálne poberám rodičovský príspevok na staršiu dcéru, ktorá bude mať v októbri 2 roky. 31.8.2022 mi skončil pracovný pomer, z ktorého som čerpala materskú a rodičovskú na staršiu dcéru. Ak sa do obdobia nemocenského poistenia počíta aj doba kedy som bola na rodičovskej s dcérou (ak počítam spätne 2 roky od dátumu aktuálneho termínu pôrodu, tak od 18.4.2022 do 31.8.2022), tak mám 136 dní nemocenského poistenia.

Chýba mi k nároku na druhú materskú 134 dní nemocenského poistenia?

Oplatí sa mi preto prihlásiť sa na dobrovoľné sociálne poistenie?

Viem, že všetko závisí od reálneho dátumu pôrodu.

Musí poistenie trvať aspoň 26 týždňov, aby sa mi materská počítala z dobrovoľného poistenia?

To by som teoreticky splnila, ak teda pôrodom okolo stanoveného dátumu. Manžel ide od 2.10.2023 na materskú s dcérou (ja si rodičak odhlásim k 1.10.). Bude na nej do 14.4.2024. Ja si chcem založiť živnosť, keďže on bude oficiálne na materskej. Ale manžel by robil na moju živnosť.
Po skončení jeho materskej by som živnosť pozastavila a nastúpila na materskú s druhým dieťaťom. Manžel by si založil živnosť na svoje meno a pod ňou by ďalej fungoval. Keď si ja vyčerpám materskú, on by svoju živnosť pozastavil, moju obnovil a oficiálne by si čerpal materskú na druhé dieťa ale fungoval by pod mojou živnosťou.

Viem, že by si ale musel začať platiť aspoň na pár dní dobrovoľne sociálne poistenie a z neho ísť na materskú.

Bolo by to takto ok?

Takto by sme to nakombinovali, pretože vraj sociálna poisťovňa si vie cez daňové priznanie odsledovať, či počas materskej bola alebo nebola aktívna živnosť a mohli by to zhodnotiť ako neoprávnene poberanie materskej.

Alebo to len zbytočne komplikujeme a je možné aj počas poberania materskej mať aktívnu živnosť a mať z nej príjem?

Ďakujem

Dobrý deň,

doba MD/RD počas trvania pracovného pomeru sa Vám započíta do potrebného obdobia 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom.

Pokiaľ sa poistíte na dobrovoľné poistenie, môže ísť aj o kratšie obdobie. Ak Vám dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať pred nástupom na materskú menej ako 26 týždňov, materské sa vypočíta z minimálneho základu. V roku 2024 zo sumy 652 eur.

SZČO môže popri materskej aj naďalej vykonávať prácu v rámci svojej SZČO.

Materská sa prizná vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď je on v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka