Je možné ísť na materskú neskôr, aj keď budem poberať materské menej týždňov?

Zodpovedané
6. sep 2024

Dobrý deň,

platím si dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som v čase nároku na MD mala splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia pred nástupom na MD.

Problém však je, že si platím tu najvyššiu možnú sumu, aby som mala maximálnu materskú, avšak nespĺňam podmienku 182 dní, t.j 26 týždňov, aby mi bola vypočítaná materská z tohto vymeriavacieho základu. Bude mi chýbať približne 7 dní.

Je teda možné ísť na materskú neskôr, aj keď teda budem poberať materské menej týždňov?

Viem, že všade píšu, že sa to neoplatí no v mojom prípade som nie úplne istá.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú neskôr ako od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, ukrátite sa o časť doby poberania materského.

Sociálna poisťovňa v prípade neskoršieho nástupu na materskú aj tak posudzuje podmienky pre nárok a výšku materskej, ako keby ste nastúpili na začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak ako sa má. Nepomohlo by Vám nastúpiť na MD neskôr.

S prianím pekného dňa,
Lenka