Je možné, aby manžel po ukončení pracovného pomeru išiel na otcovskú dovolenku?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobrý deň,

manžel má výpoveď k poslednému septembrovému dňu. Vo firme pracoval 8 rokov, výpoveď dostáva aj s odstupným za odpracované roky.

Náš syn má v decembri 3 roky (som s ním aktuálne na RD). 2. októbra má plánovanú operáciu v CZ.

Je možné, aby manžel po ukončení pracovného pomeru išiel na otcovskú alebo len na úrad práce?

Ak budem žiadať ja o predĺženie RD kvôli zdravotnému stavu, koľko pred dovŕšením 3 rokov treba Sociálnu poisťovňu informovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ochranná lehota otca je 7 dní od skončenia nemocenského poistenia. Môže požiadať o materské najneskôr 7 dní od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ sa bude o dieťa starať.

Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

V čase, keď už nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky, pokiaľ bude trvať pracovný pomer. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť iba za otca, ak on bude na MD, resp. na RD. Vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ, alebo sa vrátite do zamestnania.

Keď manžel skončí poberanie materskej, môže ísť na ÚPSVaR a vy opätovne požiadať o rodičovský príspevok.

Odporúčam podať si žiadosť o predĺženie RP minimálne 2 mesiace pred dovŕšením 3 rokov, aby ste stihli 60-dňovú lehotu na vyjadrenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka