Je moje tehotenské vypočítané správne?

Zodpovedané
9. aug 2023

Dobrý deň,

som na RD s prvým dieťatkom, stále zamestnaná od roku 2015. Nástup na prvú MD bol v roku 2021, vtedy som naposledy pracovala.

Teraz v máji som si podala žiadosť o tehotenské, keďže čakáme druhé dieťa. Keďže v tomto roku som nepracovala požiadali zamestnávateľa o určenie pravdepodobneho vymeriavacieho základu. Od 1.3.2023 sa vo firme zvyšovali mzdy, zvýšili aj mne nakoľko so mnou rátajú stále a mala som sa aj vrátiť keby som nebola tehotná.

Avšak pracovníčka v SP mi vypočítala tehotenské z roku 2021 nie z pravdepodobného vymeriavacieho základu.

Bol jej postup správny?

Tvrdí, že v čase podpísania dodatku som už bola tehotná, takže počítajú z roku 2021.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste podali o tehotenské v 05/2023, rozhodujúcim obdobím mal byť predchádzajúci rok, nakoľko pracovný pomer sa uzatvoril pred rokom 2022.

Ak ste v roku 2022 boli celý čas na RD, zamestnávateľ oznamil správne pravdepodobný VZ. Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ešte je otázne či ste v roku 2022 mali ešte materskú dovolenku, poprípade si po MD čerpali nejakú dovolenku a pod.

S prianím pekného dňa,
Lenka