Je môj výmer vypočítaný správne?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

od 13.6.2023 som poberala 6 mesiacov dávku v nezamestnanosti. Podpora bol maximálna. V tomto období na konci októbra som otehotnela, vznikol mi nárok na tehotenské a aj na PN z ochrannej lehoty.

DVZ na výpočet podpory bol 79,62 EUR, na deň som mala 39,81 EUR. To je 50% DVZ , to je v poriadku. Nikde som nepracovala, čiže žiadny iný vymeriavací základ mi nevznikol.

14. februára 2024 ma gynekológ vypísal na PN a prišlo mi rozhodnutie, prvé 3 dni PN nárok na 10 EUR, ostatné dni PN nárok na 22 EUR za deň.

Je dobre vypočítaný výmer na PN, keď pri výpočte podpory bol DVZ 79,62 EUR?

Keďže výška PN je 55% z DVZ.

Vznikne mi aj nárok na materské z ochrannej lehoty?

Z akého DVZ mi to budú počítať?

Ďakujem

Dobrý deň,

dávka v nezamestnanosti sa počíta inak ako PN, tehotenské či materské z ochrannej lehoty. Pokiaľ ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (zániku pracovného pomeru a počas neho ste neboli na RD, alebo ak áno a pred skončením pracovného pomeru ste čerpali dovolenku, a mali ste aj aktívne nemocenské poistenie) budete mať nárok aj na materské z ochrannej lehoty.

Ak ste na PN ste išli z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie bol rok 2022 pokiaľ pracovný pomer začal 1.1.2022 alebo skôr a skončil v priebehu roka roka 2023. Ak požiadate o tehotenské aj materské v roku 2024, postup bude taký istý ako som uviedla.

Ak Vám nesedia termíny aké som uviedla, napíšte mi prípadne dátum vzniku pracovného pomeru do novej otázky.

S prianím pekného dňa,
Lenka