Je lepšie zostať zamestnaná a ísť na PN, alebo radšej ísť na úrad práce?

Zodpovedané
14. aug 2024

Dobrý deň,

dala som výpoveď v práci z dôvodu, že sme sa odsťahovali. Momentálne som ešte na RD, ktorá končí 15.8.2024 od tohto dátumu si ešte beriem dovolenku, ktorá mi zostala. To je 6 dní, takže od 23.8.2024 už mám výpoveď, ale ešte som ju nepodpísala.

Minulý týždeň som zistila, že som tehotná.

Je lepšie zostať zamestnaná a ísť na PN, alebo radšej ísť na ten úrad práce?

Ak dobre viem, tak ochranná lehota sa týmto pádom už na mňa vzťahuje.

Nemusím sa báť o materskú?

Pokiaľ by som išla na úrad práce, môžem dostávať aj tehotenský príspevok a aj prídavok na dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

keby ste zostali zamestnaná, po skončení RD by ste nastúpili do zamestnania, čo Vám nevyhovuje, alebo išli na PN, alebo by sa ukončil pracovný pomer.

Ak by ste išli hneď po skončení pracovného pomeru na PN, úrad práce by Vás nezaevidoval. Resp. zaevidoval až po skončení PN. Ak by ste nešli na PN hneď ale najprv na ÚPSVaR, tak podpora môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

Po skončení pracovného pomeru nárok na materské budete mať z ochrannej lehoty aj v prípade ak budete na PN, alebo budete na ÚPSVaR.

Súbeh tehotenského je možný aj s inými príjmami. Môžete súčasne poberať dávku v nezamestnanosti aj tehotenské.

S prianím pekného dňa,
Lenka