Je lepšie sa zamestnať a platiť si odvody, alebo si len zaplatiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Zodpovedané
10. júl 2024

Dobrý deň,

23. mája som úspešne ukončila druhý stupeň vysokej školy, avšak neplánovane som otehotnela a zamestanať sa mi po škole nepodarilo. Momentálne som evidovaná na úrade práce, avšak chcela by som splniť podmienku a dostávať materskú pre študentky platnú od 1.1.2024. Termín pôrodu mám 15. až 29. novembra.

Je lepšie sa zamestnať a platiť si odvody, alebo si len zaplatiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Aká je potrebná doba začatia platiť si odvody - dobrovoľné nemocenské poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

stačí sa dobrovoľne poistiť - DNP. Počet dní, či mesiac - dva, byť na DNP nie je stanovený. Potrebné dni poistenia sa Vám doplnia zo štúdia ukončenej VŠ, ale musíte byť už registrovaná na DNP pred podaním žiadosti o materské.

Minimálny VZ pre rok 2024 je 652 EUR, poistné celkom: 216,13 eur za 1 mesiac. Po priznaní materskej Vám vznikne nárok na vyšší rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka