Je bývalý zamestnávateľ povinný urobiť mi ročné zúčtovanie?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 som pracovala do 8.1.2023 u jedného zamestnávateľa, kde som mala príjem s odstupným cca 2600 EUR. Potom som bola na úrade práce, kde som mala nárok na dávku nezamestnanosti. Počas toho som odrobila 40 dní na dohodu. 17.7.2023 som nastúpila do zamestnaia na TPP, kde som pracovala do 2.11.2023. Prepustili ma a odvtedy som na úrade práce až do dnes.

Slovne som požiadala posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Bolo mi povedané, že podľa Zákonníka práce nie sú povinní mi vykonať ročné zúčtovanie.

Ako to vlastne je?

Viete mi nazdielať zákon k tomu?

Ďakujem

Dobrý deň,

prikladám Zákon o dani z príjmov. Podstatné je, aby ste Žiadosť o RZ odovzdali včas aj so všetkými Potvrdenia o príjmoch za rok 2023 od iných zamestnaávateľov:

§38 Ročné zúčtovanie
(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, alebo ktorý nie je povinný zvýšiť základ dane podľa § 11 ods. 11 môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, ktoréhokoľvek z týchto zamestnávateľov. Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania doručí zamestnanec zamestnávateľovi v listinnej podobe, ak sa nedohodnú na jej doručení elektronickými prostriedkami.

(2) Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, zamestnávateľ podľa prvej vety na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.

(3) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 len u zamestnanca, ktorý nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.

https://www.autora.sk/zz/2003/595/#38_Ron_ztovanie

S prianím pekného dňa,
Lenka