Ide ešte o reťazový pôrod?

Zodpovedané
3. mar 2024

Dobrý deň,

čakáme druhé bábo, nástup na materskú mám v polovici mesiaca. Muž pôjde so starším 3-ročným dieťaťom na materskú začiatkom mesiaca. Tri roky bude mať koncom júna. Čo máme zistené je, že ja musím zrušiť rodičovský a zaplatím si zdravotné za tých pár dní než nastúpim na materskú.

Mení sa pre mňa niečo?

Pôjde stále o reťazový pôrod?

Z čoho budem mať vypočítanú materskú?

Nebude nižšia ako som mala predtým?

Pracovný pomer mi stále trvá.

Ďakujem

Dobrý deň,

vy stále zostanete u zamestnávateľa na rodičovskej dovolenke, v tomto prípade pôjde o reťazový pôrod. Na materskú nastúpite skôr, ako sa Vám skončí rodičovská dovolenka (staršie dieťa dovŕši 3 roky až po Vašom nástupe na novú materskú).

Ak ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného VZ. Nové materské v takomto prípade by nemalo byť nižšie ako predchádzajúce materské.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka