Firma je v konkurze. Na koľko dní dovolenky mám nárok po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

od roku 2017 som zamestnancom na polovičný úväzok v jednej firme, ktorá je však momentálne v konkurze. Mne končí RD vo februári, takže dôjde k ukončeniu, nakoľko sa nemám kam vrátiť.

Koľko dní dovolenky mi ostalo, ak som nečerpala nič ani pred otehotnením, ani počas MD/RD?

Od apríla 2018 až do júna 2019 PN+MD.
Nasledovala RD až do decembra 2020.
Keďže som mala reťazový pôrod ukončila som RD a následne druhý deň začala plynúť MD až do augusta 2021.
Odvtedy mi plynie RD.

Dochádza naozaj ku kráteniu dovolenky?

Koľko dní dovolenky by mi mala firma preplatiť?

Mám nárok aj na odstupné?

Ďakujem

Dobrý deň,

odstupné:
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Niekedy sa stane, že zamestnávateľ zamestnancom výpovede s prebiehajúcim konkurzom vôbec nedá. Ak bol vyhlásený konkurz na zamestnávateľa a on alebo správca v konkurznom konaní Vám dá výpoveď, alebo sa s ním dohodnete na skončení pracovného pomeru dohodou z niektorého z vyššie uvedených dôvodov, tak v takom prípade Vám vznikne nárok na odstupné.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným. Vy výpoveď nepodávajte, ináč stratíte nárok na odstupné.

Čo sa týka dovolenky, bez presných dátumom nástupov na PN, na materské dovolenky a rodičovské dovolenky, krátenie dovolenky Vám neuvediem ani odhadom. Nemusela by som správne odhadnúť.

S prianím pekného dňa,
Lenka