Existuje vyrovnávacia dávka v prípade, že mi zamestnávateľ nevie poskytnúť prácu počas tehotenstva?

Zodpovedané
7. júl 2024

Dobrý deň,

som v 17. týždni tehotenstva a momentálne na PN. Môjmu zamestnávateľovi som poštou poslala oznam o tehotenstve aj so žiadosťou o preradenie na ľahšiu prácu.

Dostala som odpoveď, že počas tehotenstva pre mňa nemajú vhodnú prácu a mám pokračovať v PN.

Existuje vyrovnávacia dávka v prípade, že mi zamestnávateľ nevie poskytnúť prácu počas tehotenstva?

Môžem od nich žiadať nejaké potvrdenie pre poisťovňu, že mi nevedia poskytnúť prácu?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyrovnávacia dávka sa poskytuje tehotnej zamestnankyni preradenej na inú prácu za nižšiu mzdu.

Ak máte lekársky posudok a ak Vás ako tehotnú ženu nevedia preradiť na vhodnejšiu prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy.

Pozrite si § 162 Zákonníka práce, ktorý Vám prikladám do linku:
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#162

S prianím pekného dňa,
Lenka