Existuje pri dvojčatách a viacerčatách výnimka ohľadom dĺžky rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
13. apr 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rodičovskej dovolenky.

Môžem byť pri dvojičkách dlhšie na rodičovskej dovolenke?

Teda dlhšie ako do dovŕšenia ich troch rokov.

Existuje pri dvojčatách a viacerčatách nejaká výnimka?

Mimo výnimky o zlom zdravotnom stave, kde je možné byť do 6 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

v Zákonníku práce je toto obdobie presne dané:
§ 166
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, tak je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku.

O žiadnej výnimke neviem.

S prianím pekného dňa,
Lenka